Hírek : Készül az első album! - Album-napló - BEFEJEZŐDÖTT |
Készül az első album! - Album-napló - BEFEJEZŐDÖTT
Gilgamesh 2006.03.03. 10:55
A régi számokat felelevenítjük... Emlékszünk...
Album-napló
2006. 03. 01. Az egy hetes stúdió-előkészületek után megkezdődött első lemezünk tényleges rögzítése. A március 1-ei nap folyamán két számot sikerült felvennünk, lekevernünk. Eddig Az elátkozott iskola és a Tudakozó című nótáink vannak készen. Mivel a CD nagy részén régi LJB-s számok lesznek fellelhetők, ezért az album címe várhatóan "Emlékszem" lesz, utalva ezzel az egykori jazzbandára, illetve a valamikori Ezüstharmat egyik számára, ami valószínűleg szintén megtalálható lesz a többi dal közt.
2006. 03. 09. Újabb hét telt el. E nap folyamán először megpróbáltuk rögzíteni a Ludmann's Jazz című számot. Sajnos elkeseredetten tapasztaltuk, hogy e nóta zongoraszólama még nincs stúdióképes állapotban... Így más vizekre evezve megcsináltuk a Bazzé! dobalapját, majd felvettük a teljes dalt. Az eredmény várakozásunkon felülinek bizonyult, mivel ott helyben egy szájharmonika-szólót is komponáltunk a zenéhez (Kornél játszotta el, intenzív szédülést okozva magának).
2006. 03. 15. A nemzeti ünnepünkön ismét tartottunk egy próbát. Ezúttal szerencsére már játszható állapotba került a Ludmann's Jazz című szám (Ludmann tanár úr...), így rögzíteni tudtuk. Ezúttal használtunk furulyát, agogot és cintányért is a zongora-gitár-ének összeállítás mellett. A nóta végébe sikerült beépíteni az Ázsiai Fővárosok című dalocskát is, amely kétszólamú kórusmű egykor az egyes országokhoz tartozó fővárosok megtanulásában segített minket.
2006. 03. 23. A délután során sikerrel rögzítettük a ritmushangszerekkel és furulyaszólammal kiegészített Ôk Temôk-balladát. Természetesen most is a gitár és a keyboard dominált. A felvétel során kénytelenek voltunk ötször végighallgatni a 13 versszakos dal addig meglévő részeit, intenzív fejfájással együttjáró tüneket szenvedve el, de aztán végeztünk. A szám 5 perc 2 másodperc időtartamú, így eddig a leghosszabb nóta a készülő CD-n.
2006. 03. 30. E nap során sikerült elkészítenünk a Drunken Sailor (Baj van a részeg tengerésszel...) című tradicionális tengerészmű feldolgozását, és rögzítenünk is azt (anno sokat énekeltük ezt az LJB-vel). Talán e szám hangszerelése eddig a leggazdagabb: gitár, szintetizátor (skótduda hangszínben), ritmushangszerek, szájharmonika és hegedű. Ez utóbbi hangszert Vurga kezelte; bár az A-húr hiányzott róla, ez nem okozott különösebb problémát a szólam végigimprovizálásában. És Kornél ma is sokat szédült...
2006. 04 . 11. Sajnos múlt héten technikai problémákból kifolyólag nem tudtunk semmit sem felvenni; ellenben ma - lévén tavaszi szünet - egy próba-napot nyílt lehetőségünk tartani. Ennek keretében rögzítettük albumunk címadó számát, az Emlékszemet. Ebben a nótában csak Kornél énekelt, a hangját pedig nagyrészt a szintetizátor és a szélgép zúgása támasztotta alá. Utána pedig felvettük a CD bevezetőjét, amelyben a egzotikus hatásokat az üstdob hangja és a visszhangosító kamrák használata is fokozta. Az introhoz hozzácsatoltunk még egy ütőhangszeres duót is, amit egy speciálisan erre a célra kifejlesztett dohányzóasztalon adtunk elő.
2006. 04. 20. Ma is sikerült összehoznunk egy próbát délután. Elkészítettük a Fenyő tanár úr emlékére c. számot, amiben (valódi) gongot is szerepeltettünk. Mivel nem lett túl hosszú a nóta, így megtoldottuk némi trombita (szintetizátor) outroval. Ezt követően - ugyan erre nem gondoltunk eddig -, de felvettük a Kumbaya kezdetű kórusművet. A hangszeres kíséretet itt azonban csak a különböző, valódi és számítógépes instrumentumok jelentették.
2006. 04. 28. Szerencsére e pénteki napon nem volt tanítás, így megint tudtunk próbálni. Nekiálltunk a Requiem for LJB elkészítésének. A munkálatok igen jól zajlottak - ennél a nótánál a templomi orgona hangja adta az alapot (és a szólókat is...). Ez eddig a leghosszabb dalunk (5.37), csak az az egyetlen probléma, hogy az a rohadt W... tehát, az operációs rendszer működési hiányosságai folytán kissé torzítva sikerült csak lekevernünk a sávokat, így ez a probléma még megoldásra vár.
Majdnem kész... Így elmondhatjuk, hogy az album akusztikus részeivel végeztünk. Mivel közeleg a vizsgaidő, ezért a hátralévő Riffs from the Past c. instrumentális mű, illetve a felújított akusztikus számok felvétele a nyár folyamán fog lezajlani. A lemez megjelenése szeptemberre várható, amely után már egy kisebb szabású koncerten is gondolkodunk.
2006. 06. 08. A mai nap egy fél óra erejéig Kornél is be tudott nézni a stúdióba, ráénekelve az énekszólamot a Requiemre. Így be tudtuk fejezni a tökéletesített verziót.
2006. 06. 14. Ez volt az első nyílt próbanap, amire osztálytársunk, K. Laura is benézett néhány óra erejéig. Azonban ez nem akadályozott meg minket abban, hogy rögzítsük a Riffs from the Past c. instrumentális számot, ami erősen a pszichedelikus rock műfajába tartozik. Itt végre Dusi is megvillogtathatta a ritmushangszerek kezelésében szerzett tudását. Ezenfelül egzotikus, vokális és elektronikus hanghatások is kerültek a körülbelül 7 perc hosszú nótába, ami így a leghosszabb mű a lemezen. Ezenfelül sikerült felvennünk a Kumbaya c. tradicionális dal legújabb, felújított verzióját, amelyben most már a számítógépes bongot valódival váltottuk fel, ezenkívül a shakerünk és agogónk is igazi volt. Ebben már hárman énekeltünk, erősítve a kórusos-kánonos hatást.
2006. 06. 24. Ez a próba - időhiány folytán - igen rövidre sikeredett, mindössze 10 órától fél 1-ig tartott. Ez idő alatt azonban sikerült hangfájlba rögzítenünk és lekevernünk a Bazzé c. mű végleges, felújított verzióját, aminek hangszerelése: elektromos gitár, akusztikus gitár, basszusgitár, Hammond-orgona, szájharmonika, valamint mindezek mellett dobszólam is hallható. A szám kemény, már-már metalos hangzása igen jellegzetes.
2006. 06. 27. Nagy szerencsénkre megint egy egész napos próbát tarthattunk. Sajnos Dusi nem tartózkodott Magyarországon, így a zenekar két taggal kísérelte meg az Elátkozott iskola és a Tudakozó című számok felújított változatának felvételét - sikerrel. Az előbbi szám az eredeti mesterszalagon található introt használta fel, további szintetizátorszólammal kiegészítve; a további részekben az elektromos- és basszusgitár jelentette az újítást, illetve a zenei változatosság miatt különböző hatásokat itt is használtunk. A második dalban egy komplett dob-szólam, illetve egy elektromos gitár-szóló is helyet kapott; a végeredmény egy ritmikus, pörgős, beat-rockot idéző szám lett.
2006. 08. 03. Úgy terveztük, hogy a mai nap végképp befejezzük CD-nk anyagát - ez sikerült is. Először a Ludmann's Jazzbe játszottuk fel a basszusgitárszólamot, majd további ritmushangszereket (bongo, tamburin, maracas) adtunk a nótához. Megemlítendő, hogy a dalt záró "Ázsiai fővárosok" c. mű alá készítettünk egy kísérő szintetizátor szólamot, ami a neoromantikus misztika zenei korszakát idézi. Majd délután továbbfejlesztettük az Elátkozott iskolát, perkussziós szólóval és nagyobb zenei igényességgel megfűszerezve a művet.
A CD-n a három jelenlegi tagon kívül közreműködik még Rendületlen, a dobgép is, aki rendületlenül szolgáltatja az alapokat. A dobolásban semmi nem gátolhatja meg; akkor is folytatja - minden ritmusértéket pontosan betartva -, amikor mi már annyira hamisan énekelünk és játszunk, hogy rég leállítottuk és letöröltük az aktuális felvételt.
Ezek alapján beláthatjuk, hogy a Gilgamesh zenekar Emlékszem című LJB-emlékalbumának stúdiómunkálatai a kétezer-hatodik év augusztus hónapjának harmadik napján befejezést nyertek.
A CD megrendelhető a vurga@freemail.hu e-mail címen, vagy személyesen.
|